Northwood Inter-House Athletics

Last week saw a very competitive annual inter-house athletics event take place on our fields.  Thank you to those parents who joined us on the day to support their boys. Crusaders were the overall winners, however there were outstanding personal achievements from several of the athletes.

Age Group Event First Place Second Place Third Place Distance/ Height/ Time
U/14 100m Keane Fourie Lina Majola Nzelo Chonco 11,35
U/15 Chininga Nataizya Zayde Hoosain Michael Sweet 12,63
U/16 Luyanda Mngadi Tyrique Bartlett Mikhyle Chettiar 11,28
U/17 Luan Varela Sifiso Ganinda Craig van Leewen 11,62
Open Junaid Syed Nkanyiso Ntombelo Quinton Mogale 11,28
U/14 200m Keane Fourie Lina Majoli Sebastian Marshall 25,78
U/15 Nipho Mdlela Khaya Mazibuko Michael Sweet 26,72
U/16 Thami Ndlela Daniel Zvidzai Tyrique Bartlett 26,28
U/17 Luan Varela Sifiso Gininda Craig Van Leeuwen 24,94
Open Junaid Syed Quinton Mogale Ntobeko Sibisi 24,43
U/14 400m Chris Sarafidis Samukelo Ndlovu Ranger Chulumanco 1:01:15
U/15 Nipho Ndlela Michael Sweet Ethan Biggar 1:01:97
U/16 Mvelo Mlangeni Sibusiso Khumalo Mark Fouche    55:91
U/17 Sifiso Gininda Luan Varela Scott Bowman    57:07
Open Rowan Kader Jadon Steven Jaryd Lucioli 1;01:16
U/14 800m Nyasha Jani Junior Dlamini Chris Sarafidis 2:31:70
U/15 Cameron Souchon Ethan Biggar Wanda Mtolo 2:30:00
U/16 Mvelo Mlangeni Robin Weersma Mark Fouche 2:34:45
U/17 Naseem Domingo Sihle Mkhize Scott Bowman 2:23:91
Open Ntobeko Sibisi N Ntombela Cody Agnew 2:39:62
U/14 1 500 m Nyasha Jani Ntokozo Makhaza Chris Sarafidis 5:08:94
U/15 Ethan Biggar Dane Stander Luke Stevens 5:18:44
U/16 Jared Campbell Jelle Veenstra Jarrod Stewart 5:05:43
U/17 Scott Bowman Ben Carnie Wanda Phili 5:02:09
Open Travis Edmonstone Viwe Makula Garick Goldman 5:32:56
U/14 3000m Nyasha Njani Ntokozo Makhaza Chris Sarafidis 11:48,
U/15 Connor Leven Wanda Mtolo Cameron Ciaglia 12:21,82
U/16 Jarrod Stewart Alex Leven Cayde Muldoon 11:25,72
U/17 Ben Carnie Wanda Phili Songezo Rala Rala 11:31,06
Open Travis Edmonstone Blayde Capell Shane Bradbury 15:19,27
U/14 L/Jump Keane Fourie Jeremy Martins Connor Maxwell 5,00m
U/15 Cameron Souchon Ethan Pretorius Taine Bird 5,30m
U/16 Duncan Cunningham Mitchell Harvey Sihle Mkhize 5,10m
U/17 Luan Varela Sifiso Gininda Brandon Jacobs 5,75m
Open Junaid Syed Jason Daniels Blayde Capell 5,40m
U/14 *H/Jump Keane Fourie Rohaan McLean Mongezi Ngomezulu 1,67m
U/15 Khaya Mazibuko Taine Bird Quinton Sibisi 1,65m
U/16 Braden Beaumont Sihle Mkhize Sinqobile Nzuza 1,60m
U/17 Lars Van der Meijder Sabelo Shangase Wanda Philli 1,70m
Open Pikho Sobahle Kyle Trollip Justin Snyman 1,60m
U/15 T/Jump Cameron Souchon Ethan Pretorius Taine Bird 10,87m
U/16 Luyanda Mngadi Mark Fouche Revan Poggenpoel 12,96m
U/17 Luan Varela Scott Bowman Cole Pretorius 11,19m
Open Travis Edmonstone Blayde Capell Matthew Smith 10,63m
U/14 Shot Put Ranger Chulumanco Siyemukela? Greg Peterson 11,70m
U/15 Burkie Hamman Zinzan George Tristan Fincham 12,57m
U/16 Kadin Govender Ross Pridham Nkosana Fraser 10,24m
U/17 Damian McCallum Zandre Griffin Troy Kircher 11,7m
Open Nathan Fincham Caleb Lingwood Kian Both 11,47m

 

 

Age Group Event First Place Second Place Third Place Distance/ Height/ Time
U/14 Javelin Finn Whittle Jayden Wessels Ciaran Bigwood 26,39m
U/15 Zinzan George Tristan Fincham Kalin Govender 27,24m
U/16 Ross Pridham Nathan Wallace Slater Capell 20,97m
U/17 Alex Wright Anthony Payne Joshua Cowell 35,73m
Open Travis Edmonstone Ighsaan Manuel Kian Both 36,27m
U/14 Discus Quinn McKenzie Danie Van Huizen Finn Whittle 24,13m
U/15 Burkie Hamman Brendan Deyzel Tristan Fincham 37,45m
U/16 James Meadows Duncan Cunningham Mark Fouche 36,71m
U/17 Kyle Jooste Troy Kirchner Zandre Griffiths 29,43m
Open Nathan Fincham Ryan Symmington Ntokozo Mthembu 27,58m
U/14

4 x 100m

Relay

Crusaders Kings Bishops 51,03s
U/15 Crusaders Bishops Knights 51,59s
U/16 Crusaders Bishops Knights 49,91s
U/17 Crusaders Kings Knights 49,53s
Open Crusaders Kings Bishops  

 

*New Record

 

TROPHY LIST

 

EVENT TROPHY RECIPIENT HOUSE
3000m Open G. Latouf Travis Edmonstone Kings
Triple Jump Open Bricknell Travis Edmonstone Kings
Shot Put Open J.A. Smith Nathan Fincham Knights
Discus Open Jimmy McIntosh Nathan Fincham Knights
Long Jump Open D.E. V. Shaw Junaid Syed Kings
High Jump Open Northwood Trophy Phiko Sobahle Crusaders
Javelin Open C. Young Travis Edmonstone Kings
1500m Open A. Tedder Travis Edmonstone Kings
100m Open J. C. Fenton Junaid Syed Kings
100m U16 G. Linderman Luyanda Mngadi (*) Crusaders
400m Open J. P. Fourie Rowan Kader Bishops
200m Open H. H. Sulin Junaid Syed Kings
800m U14 V. Jacklin Nyasha Jani Crusaders
800m U16 J. Hofmeyer Mvelo Mlangeni Crusaders
800m Open J. Evans Ntobeko Sibisi Crusaders
4 x 100m U14 P. Hardaker Crusaders (*)  
4 x 100m U15 Northlands Old Boys Crusaders  
4 x 100m U16 T. Olufsen Crusaders  
4 x 100m U17 Northlands Goodwill Crusaders  
4 x 100m Open Norman Moore Crusaders  
U14 Champion Beachwood High School Keane Fourie (*) Crusaders
U15 Champion Beachwood High School Cameron Souchon Crusaders
U16 Champion Teddy Jones Memorial Mark Fourie Kings
U17 Champion Northwood Luan Costa Varela Crusaders
Open Champion Northwood Travis Edmonstone Kings
Best Performance: Junior A. C. Hansen Keane Fourie Crusaders
                                 Senior Pevsner Travis Edmonstone Kings
Winning House Banks Trophy Crusaders  
  1st Crusaders (727)  
  2nd Bishops (538)  
  3rd Knights (410)  
  4th Kings (317)  

 

(*) New Record

Latest Articles

Northwood Variety Show 2023

Read More >

Northwood Feeding Scheme Sponsored by Peppers and Pans

Read More >

Deputy Head Prefect Khawulani Thwala – Academic Prize Giving Speech

Read More >